Dňa 26.6. sme sa s triedou 2.C a 2.E vybrali na školský výlet na hrad Červený Kameň, ktorý sa nachádza neďaleko obce Častá v Malých Karpatoch. Bol to výlet plný histórie, zážitkov a nových poznatkov o živote v minulosti.
Hrad Červený Kameň je jedným z najzachovalejších hradov na Slovensku a už pri príchode nás očarila jeho majestátnosť a krásne prostredie. Počas prehliadky hradu sme sa dozvedeli, ako žili šľachtici v minulých storočiach – ako bývali, čo jedli, ako sa obliekali a aké mali zvyky. Navštívili sme jaskynnú miestnosť, lekáreň, kaplnku, knižnicu, zbrojnicu, spálne aj reprezentačné sály. Zaujalo nás, že hrad bol nielen sídlom, ale aj pevnosťou s výnimočnými obrannými prvkami. Sprievodca nám porozprával aj o histórii rodu Pálffyovcov, ktorí na hrade kedysi žili.
Po prehliadke nás čakalo veľké prekvapenie – vystúpenie sokoliarov zo skupiny Astur. Predviedli nám rôzne druhy dravcov, ako sú sokoly, orly, myšiaky či výry. Každý z nás mal možnosť vidieť vtáky zblízka a niektorí odvážlivci si ich dokonca mohli podržať na ruke (samozrejme so sokoliarskou rukavicou). Dozvedeli sme sa, ako sa dravce cvičia, ako sa využívali v minulosti pri love a aký majú význam dnes. Sokoliar nám s nadšením rozprával o tom, že práca so zvieratami si vyžaduje trpezlivosť, rešpekt a lásku k prírode.
Výlet na hrad Červený Kameň bol nielen zábavný, ale aj veľmi poučný. Spoznali sme históriu, obohatili sme si vedomosti a na vlastné oči sme videli, ako sa kedysi žilo a lovilo. Odniesli sme si množstvo zážitkov a už teraz sa tešíme na ďalší školský výlet!
Za kolektív 2.C a 2.E napísala: Silvia Košická
Novinky
Výlet na hrad Červený Kameň a stretnutie so sokoliarmi
Kanisterapeutický psík v našej škole 🐾
V piatok 20.6. bol pre našich žiakov výnimočný deň – navštívil nás kanisterapeutický psík so svojou paničkou. Už od prvej chvíle bolo vidieť, ako veľmi sa deti na túto návštevu tešili. Psík bol pokojný, priateľský, veľký a veľmi trpezlivý, čo si získalo srdcia malých nulťáčikov aj najstarších štvrtákov. Počas kanisterapie mali deti možnosť psíka hladkať, rozprávať sa s ním, zahrať sa a niektoré si dokonca vyskúšali jednoduché povely aj chôdzu a beh na vôdzke. Aktivity boli vedené hravou formou a prispôsobené veku aj potrebám detí.
Takéto stretnutia majú veľký význam – pomáhajú žiakom rozvíjať empatiu, trpezlivosť, znižujú stres a podporujú pozitívne medziľudské vzťahy. Pre niektorých žiakov to bol dokonca prvý kontakt so psom, a práve vďaka kanisterapii sa mohli naučiť, ako sa k zvieratkám správať s rešpektom a láskou.
Ďakujeme za krásny zážitok jeho majiteľke Nike Kikušovej a veríme, že sa so štvornohým kamarátom ešte stretneme!9
Včelárska paseka – deň plný bzukotu a poznania
V slnečný deň sme sa s deťmi vybrali na exkurziu na včelársku paseku, aby sme spoznali fascinujúci svet včiel. Hneď po príchode nás privítal skúsený včelár, ktorý nás sprevádzal počas celej návštevy. Vysvetlil nám, ako funguje včelí úľ, kto je včelia kráľovná a aké úlohy majú robotnice či trúdy. Deti si mohli zblízka prezrieť ochranné oblečenie, včelárske náradie a niektoré dokonca nazreli aj do otvoreného úľa (samozrejme, v bezpečnej vzdialenosti). Veľkým zážitkom bolo ochutnávanie medu priamo od včelára – sladká odmena, ktorú si všetci pochvaľovali.
Počas prehliadky sme sa dozvedeli aj o tom, ako veľmi sú včely dôležité pre opelenie rastlín a celkovú rovnováhu v prírode. Mnohí z nás si po tejto exkurzii uvedomili, aké je dôležité chrániť tieto drobné, ale pracovitá stvorenia. Deti si odniesli množstvo nových poznatkov, vlastnoručne vyrobené sviečky z včelieho vosku a úsmevy na tvárach. Bol to deň plný radosti, objavovania a rešpektu k prírode. Už teraz sa tešíme na ďalšie podobné výlety!
Výlet do detstva – návšteva Múzea starých hračiek
Ku koncu školského roka sme sa s deťmi vybrali na zaujímavú exkurziu – navštívili sme Múzeum starých hračiek, ktoré s láskou a nadšením spravuje Račiansky muzeálny spolok. Hneď po vstupe nás privítala atmosféra minulých čias, vďaka ktorej sme sa preniesli do detstva našich starých rodičov.
Deti s úžasom obdivovali bábiky z porcelánu, drevené vláčiky, plechové autíčka, starodávne stolové hry, plyšových medvedíkov aj mechanické hračky, ktoré kedysi robili radosť deťom po celom svete. Najväčší úspech mali interaktívne časti výstavy, kde si mohli niektoré hračky aj vyskúšať. Sprievodkyňa pani Jana Maniková deťom pútavo rozprávala o histórii hračiek, o tom, z akých materiálov sa kedysi vyrábali a ako sa s nimi deti hrávali v čase, keď ešte neexistovali mobily, tablety ani počítače. Mnohí sa čudovali, že aj tak málo stačilo deťom na hodiny zábavy.
Exkurzia bola nielen poučná, ale aj veľmi príjemná. Deťom otvorila dvere do minulosti a zároveň ich naučila vážiť si veci, ktoré si ľudia kedysi vyrábali s láskou a trpezlivosťou. Ďakujeme Račianskemu muzeálnemu spolku za krásny zážitok – určite sa ešte vrátime!
Zdravá ochutnávka
16. júna sa u nás v rámci programu „Školské ovocie a zelenina" uskutočnila sprievodná vzdelávacia aktivita: OCHUTNÁVKA JABĹK. Akcia sa uskutočnila v spolupráci s firmou Lunys, ktorá nám aj ovocie do školskej jedálne pravidelne dodáva.
Cieľom aktivity bolo podporiť zdravé stravovacie návyky, rozšíriť vedomosti o pestovaní ovocných stromov, ako aj spoznať rôzne druhy tohto populárneho domáceho ovocia. Žiaci sa naučili spoznať rozdiely medzi štyrmi druhmi jabĺk či porovnať rôzne druhy chutí, sladkosti a šťavnatosti jednotlivých odrôd. Odmenou im boli nielen nové poznatky o jabĺčkach, ale aj krásne farebné nákrčníky, ktoré dostali za svoju aktivitu. Vychovávatelia poslali fotografie detí – každý svojej triede. Ďakujeme.🍎
Lezecké dobrodružstvo
Počas minulého týždňa sa všetky popoludnia v ŠKD niesli v znamení lezeckej aktivity. 🧗
Túto aktivitu detí z ŠKD vo významnej miere podporilo združenie rodičov OZ Plickova deťom, rovnako ako občianske združenie v plnej sume sponzorovalo aj nedávnu návštevu pána včelára.
V BLOCK DOCK si mali žiaci možnosť otestovať svoju kondíciu a lezecké schopnosti. Inštruktori skvele viedli deti od najmenších začiatočníkov až po tých najšikovnejších. Ukázalo sa, že mnohé z nich sú zdatní lezci. S inštruktormi natrénovali správne „chyty“ a vyskúšali si zdolať steny s rôznym sklonom a stupňom obtiažnosti. Maximum zo seba vydali aj pri hre na bociana, na žabu a rybára či na Mrázika. Svoje nasadenie pocítili už na druhý deň, keď sa ozvali boľavé svaly na bruchu, rukách i nohách. Vôbec to však nikomu neprekážalo a už sa tešíme, že si to o rok zopakujeme. Ďakujeme! 🤗
🍎 OCHUTNÁVKA JABĹČOK 🍎
V rámci programu ,,Školské ovocie a zelenina" sa dnes uskutoční v našej škole sprievodná vzdelávacia aktivita – Ochutnávka jabĺk, ktorej cieľom je:
* podporiť zdravé stravovacie návyky,
* rozvíjať vedomosti o sezónnosti a pestovaní ovocia,
* vysvetliť deťom správne triedenie odpadu a význam neplytvania potravinami,
* spoznať rôzne druhy jabĺčok podľa chuti, tvaru a farby.
Počas ochutnávky nás navštívi obchodná zástupkyňa firmy Lunys, ktorá rozdá deťom reklamné predmety. Veríme, že si deti deň plný poznávania a chuti užijú.
Matematický klokan
Ešte koncom marca sa naši žiaci po prvýkrát zapojili do najväčšej medzinárodnej matematickej súťaže pre žiakov základných a stredných škôl Matematický klokan, ktorej vyhlasovateľom je francúzska asociácia „Kangorou sans frontiéres“, teda doslovne – Kengura bez hraníc. 😊
Pod organizáciou Talentídy žiaci 1. – 4. ročníkov riešili 25. marca v testoch predovšetkým logické slovné úlohy a príklady, v ktorých mnohí dosiahli vynikajúce výsledky a stali sa tak úspešnými riešiteľmi, za čo im počas minulého týždňa boli odovzdané vecné ceny a diplomy. Do súťaže sa po celom Slovensku zapojilo 76 000 žiakov, ktorí si vysúťažili originálne pero, ceruzku, zápisník či tričko s logom súťaže. Diplom „úspešného riešiteľa“ získali súťažiaci, ak svojimi matematickými schopnosťami predbehli zvyšných 80% účastníkov.
3
Návšteva pána včelára
V pondelok 12. mája popoludní k nám do ŠKD zavítal skúsený včelár Viktor Wercholák z Dubovej s jeho včelárskymi pokladmi.
Deti si vyskúšali včelárske náčinie a každé si vytvorilo vlastnú sviečku z voňavého vosku. Niektoré poznamenali, že sviečka má takú omamnú medovú vôňu, že by ju najradšej zjedli. Včelár Viktor priniesol aj ochranné včelárske obleky so špeciálnymi klobúkmi, ktoré majú ochrannú sieťku. Žiaci si ich mohli vyskúšať a niektoré z nich uvidíte aj na fotke. Ktovie, možno sú medzi nami budúci včelári 🐝.
Včelár deťom porozprával, ako vzniká med a iné včelie dobroty. Pútavo vysvetlil, prečo sú včely dôležité pre prírodu a človeka. Výsledkom je sladučký med, ktorý mohol každý ochutnať – kvalitný lipovo-černicový med...
Deti mali možnosť nahliadnuť do sveta živých včiel v špeciálnom uzavretom úli a počuť ich bzukot na vlastné uši. V krátkom videu túto možnosť máte aj vy 🤗: Bzuciaci_ul_v_3.B.mp4Príroda je čarovná a neopakovateľná a kúsok z nej prišiel aj za nami. Ďakujeme.
Anna Kvašňovská
Myslíme ekologicky
O úspechu iniciatívy a aktuálnosti environmentálnych tém svedčí aj návšteva redaktorov z TV Bratislava, ktorí začiatkom mája na našej škole natočili k výnimočnému projektu „Waste To Wealth – Art For Sustainable Future“ aj vydarenú reportáž.
Napokon, posúďte sami: https://www.youtube.com/watch?v=eiLW6ls3tkE
Viac o projekte sa dozviete v sekcii „Projekty“ na našej školskej stránke.
Umenie udržateľnosti
Úvodný školský rok bol pre žiakov z 1.B výnimočný nielen svojim poradím, ale aj účasťou v kreatívnom ekologickom projekte „Waste To Wealth – Art For Sustainable Future“.
Ako už názov napovedá, žiaci sa pod vedením p. učiteľky Viktórie Pondelovej v spolupráci s p. vychovávateľom Michalom Drozdom a p. asistentkou Michaelou Cirelovou od septembra snažili premeniť odpadové materiály na výnimočné umelecké kúsky, dekorácie či predmety každodennej potreby. Cieľom projektu bolo prváčikov motivovať k premýšľaniu o tom, kde končia veci, ktoré vyhadzujeme do koša, aký to má dopad na naše životné prostredie a čo proti tomu môžeme urobiť. Okrem ekologického povedomia si žiaci každý mesiac prostredníctvom tvorivých aktivít budovali aj pocit zodpovednosti a aktívny občiansky prístup vo vzťahu k svojmu bezprostrednému okoliu. Za 10 mesiacov workshopov, prednášok či verejnoprospešných aktivít sa im podarilo nahromadiť slušnú zbierku výrobkov, ktorú si všetci žiaci našej školy môžu prezrieť na výstave s rovnomenným názvom – Waste to Wealth – v tematicky upravenej triede na najvyššom poschodí, kde sa dozvedia aj množstvo ďalších informácií súvisiacich s projektom.
Ak by ste sa o projekte chceli dozvedieť viac aj vy, môžete si prelistovať vydarenú publikáciu z dielne iniciatívy mladých učiteľov a tá vás postupne prevedie všetkými aktivitami, ktoré žiaci 1.B počas školského roka absolvovali: Waste_to_Wealth_-_Art_for_Sustainable_Future.pdf
3
Fast Heroes - naši superhrdinovia
Rýchli hrdinovia, alebo v angličtine „Fast Heroes“, je názov digitálneho vzdelávacieho projektu pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, ktorý od februára zoznamuje našich žiakov s možnosťami správnej reakcie v prípade, že postihne niekoho z okolia. Cieľom medzinárodného projektu je vzdelávať žiakov o príznakoch cievnej mozgovej príhody, naučiť ich zavolať prvú pomoc včas a zachrániť tak život svojim príbuzným.
Veľa detí trávi svoj voľný čas so starými rodičmi a pohotová a správna reakcia na príznaky mozgovej príhody je pre nasledujúcu úspešnú liečbu kľúčová. Povedomie o cievnej mozgovej príhode, ktorá každoročne na Slovensku zasiahne 11 000 ľudí, v našej populácii stúpa, a preto v rámci Európy patríme medzi krajiny, v ktorých sa vďaka včasnej intervencii darí lekárom pacientov zachrániť. A aj na Slovensku poznáme množstvo príbehov detí, ktoré včas rozpoznali príznaky mozgovej mŕtvice, alebo o nich informovali členov rodiny, a zachránili tak svojich blízkych, za čo získali i medzinárodné ocenenia.
Žiaci počas päťtýždňového vzdelávacieho programu digitálnou formou spoznávajú problematiku a príznaky mozgovej mŕtvice, učia sa správne reagovať a privolať pomoc. Projekt, ktorý podporili slovenskí neurológovia a záchranári Červeného kríža získal uznanie Európskej komisie za najlepšiu praktickú pomôcku pre školy vo vzdelávaní v oblasti zdravotníctva.
Viac o projekte sa dozviete na: https://sk-sk.fastheroes.com/
Skočme opäť do vody
30.4. 2025 sme zavŕšili cyklus plávania pre druhákov, tretiakov a štvrtákov v Barónke. Keďže záujem o plávanie bol veľmi veľký, vytvorili sme 3 skupiny plavcov po 25 detí. Naši plavci boli na plavárni v Barónke rozdelení podľa plaveckých schopností do skupiniek, kde sa im venovali tréneri. Tréning začal rozcvičkou, sprchou a šup do bazéna. Potom nasledovali samotné lekcie. Tie boli veru výživné a deti si prišli na svoje.
Z komentárov detí, ktoré sme zachytili pri návrate z Barónky: ,,Ledva kráčam, trasú sa mi nohy ako zajacovi... Ešteže sme tak blízko školy, inak by tatino musel pre mňa prísť autom... Som taký hladný, že by som zjedol aj ten granadír, čo nemám rád..."
Deti si pochvaľovali teplú – 32 °C – slanú vodu, súkromie v bazéne iba pre nich a čerešničkou na torte bola sauna na záver každého tréningu. Sprevádzajúce pani vychovávateľky ocenili fantastickú kávičku, ktorú si mohli vychutnať v čase, kým deti plávali.
V závere po saune nasledovalo sušenie vlasov. Všetky fény išli naplno a niekedy nám s fénovaním pomohli aj rodičia, čo výrazne skrátilo čas a deti sa mohli vrátiť včas do školy.Táto naša aktivita mala hladký priebeh aj vďaka nadštandardnej spolupráci s pani Luciou z obchodného oddelenia Plaveckej akadémie. Oceňujeme jej spoluprácu pri riešení neočakávaných situácií, ktoré sa počas trvania kurzov vyskytli. Pani Lucia nás navštívila osobne počas poslednej lekcie 30. apríla. Nájdete ju na jednej z našich fotografií. Ostatné fotky a videá boli adresované rodičom.
Veľké poďakovanie patrí sprevádzajúcim p. vychovávateľkám Evke Hózovej, Danielke Vitálošovej, Annamárii Rukavicovej, Jánovi Havlovi Gabrielovi, Darinke Laššákovej a Anne Kvašňovskej. Tešíme sa, že o rok pokračujeme v Barónke opäť.
Učíme sa byť oporou pre kamošov s cukrovkou
V týchto týždňoch v našej triede 3.A prebieha krásny a zmysluplný projekt DIA kamaráti, ktorý deťom hravou formou približuje tému cukrovky a učí ich, ako byť dobrými kamarátmi pre spolužiakov s týmto ochorením.
V triede sa nám ozýva počas dňa slabé pípanie. Odkiaľ pochádza a čo ho spôsobuje? Môžem sa cukrovkou „nakaziť“ aj ja? Ak budem jesť veľa sladkostí, dostanem cukrovku? Na tieto a mnohé iné otázky sme postupne našli odpovede.
Čo sme sa zatiaľ naučili?
Počas 4 týždňov sme sa prostredníctvom pracovných vzdelávacích materiálov, diskusií a praktických aktivít dozvedeli:
- Čo je to cukrovka a aký je rozdiel medzi typom 1 a 2.
- Aká je normálna hladina cukru v krvi a prečo je dôležité ju sledovať.
- Z čoho sa skladá zdravý jedálniček – deti už vedia, čo sú sacharidy, bielkoviny a tuky.
- Ako podať prvú pomoc kamarátovi, ktorému klesne hladina cukru v krvi.
- Ako podporiť spolužiaka s diabetom pri športovaní, na výlete či v bežnom školskom dni.
Prečo je to dôležité?
Cukrovka, najmä diabetes 1. typu, postihuje čoraz viac detí. Na Slovensku žije viac ako 30 000 ľudí s týmto typom diabetu a každý rok pribúda približne 300 nových detských pacientov. Toto ochorenie vzniká náhle a pacienti sú odkázaní na celoživotnú liečbu inzulínom.
Vďaka Leovi z DIA kamarátov deti pochopili, že cukrovka nie je prekážkou, ale výzvou, ktorú spoločne zvládneme.
Projekt nás učí nielen fakty o cukrovke, ale najmä pochopeniu a rešpektu. Deti si uvedomili, že aj keď niektorí spolužiaci potrebujú počas dňa inzulín alebo špeciálnu stravu, nič im nebráni v tom, aby boli plnohodnotnou súčasťou kolektívu a robili všetko, čo ich baví. Na hodinách sme šli za hranice projektu, spolužiačka im ochotne ukázala vlastnú inzulínovú pumpu, zmerala cukor, ukázala, ako sa jej dá v rôznych situáciách pomôcť. Deti boli aktívne, zvedavé a plné nápadov. Bolo nádherné sledovať, ako sa z teoretických vedomostí stáva praktická empatia.
Projekt DIA kamaráti ako aj iné aktivity, do ktorých sa zapájame v našej triede - projekt Fast Heroes (ktorý prijateľnou formou približuje deťom problematiku mozgovej príhody), návšteva a materiálna pomoc útulku Slobody zvierat či zapojenie sa do zbierky na Deň narcisov, považujem za mimoriadne dôležité, pomáhajú vychovávať citlivých, vnímavých a informovaných mladých ľudí.
P. Vavák, triedny 3.A
O cukrovke sa môžete dozvedieť viac aj vy:
Odborná prednáška o diabete z pohľadu diabetológa/endokrinológa:
Kvíz - mýty vs. fakty o detskej cukrovke:
Návšteva olympionika Mateja Tótha
Pondelok 5. mája bol pre našich malých športovcov veľkým dňom. Svojou návštevou nás, totiž, poctil Matej Tóth, zlatý olympionik z Rio de Janeiro 2016, ktorý nám prišiel oficiálne odovzdať výhru - účasť v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha. Odovzdávanie ceny sa zďaleka neviedlo vo formálnej atmosfére. Naši budúci olympionici sa, okrem iného, od Mateja dozvedeli, že začať športovať nie je nikdy neskoro, ako aj to, že poctivý prístup a vytrvalý tréning sa vypláca nie len na vrcholových súťažiach, ale aj v bežnom živote, napríklad, pri písaní domácich úloh. 😊
Po názornej ukážke správnej techniky chôdze si žiaci s našim olympionikom zahrali hru zameranú na pozornosť a schopnosť koncentrácie, a samozrejme, dostali aj priestor Matejovi klásť chvíľami naozaj kuriózne otázky. Po spoločnej fotke so zlatou medailou sa doslova „strhla“ autogramiáda, ktorá by teda dala zabrať nejednému majstrovi sveta. Keď sa minuli podpiskarty, prišli na rad tričká, a dokonca sa začali vyzúvať papuče... Veď predsa, uznajte, kto by nechcel chodiť po škole v papučiach s podpisom majstra sveta v chôdzi samotnej?
1
Veľká výzva – Čerstvé hlavičky
Naša škola sa zapojila do projektu zdravej výživy Čerstvé hlavičky, ktorého cieľom je podporiť u žiakov pravidelnú konzumáciu ovocia a zeleniny.
ZŠ Plickova môže od spoločnosti Kaufland získať prísun kvalitného ovocia a zeleniny počas celého školského roka a pozitívne tak ovplyvniť stravovacie návyky našich žiakov. Víťazná škola hlasovacej súťaže vyhráva ovocie alebo zeleninu (200g/dieťa) pravidelne raz do týždňa + ovocie navyše počas Mikuláša a MDD, či dokonca podporu na organizáciu krúžkov varenia.
Čo treba urobiť, aby naša škola vyhrala?
- Zaregistrujte sa na: https://www.cerstvehlavicky.sk/
- Zadajte školu a škôlku, za ktorú chcete hlasovať.
- A do 21.5. hlasujte za našu školu každý deň!
Zahlasovať za našu školu môže každý, kto sa zaregistruje, či je to žiak, rodič, rodinný príslušník alebo kamarát, ktorý nám drží palce. Ak chceme vyhrať ovocie pre našich žiakov tento rok MY, je potrebné hlasovať každý deň a prehlasovať sa tak na 1. miesto v poradí škôl mestskej časti. Aktuálne poradie našej školy aj s počtom žiakov sa vám zobrazí pri hlasovaní. Momentálne sme na 1. mieste, v tesnom závese je ZŠ Tbiliská, ale potrebujeme si udržiavať náskok... Tak neváhajme a hlasujme, je to pre deti 😊
Na našej škole nerastieme len v múdrosti – ale aj v dobrosrdečnosti
Tento rok máme zavedené ranné kruhy. Je to krátky priestor, v ktorom sa každé ráno stretávame ako malá rodina, triedny učiteľ/ka so svojimi žiakmi. Zdieľame svoje radosti, starosti, riešime aktuálne témy, problémy v triede a mnoho iného.
Na rannom kruhu sa objavila téma rakoviny, ako choroby, ktorá si žiaľ nevyberá, jej liečba je náročná a niekedy aj so smutným koncom. Počas Dňa narcisov si ľudia už roky pripínajú žltý narcis, symbol nádeje, spolupatričnosti a pomoci tým, ktorým táto choroba skrížila cestu. Práve počas tejto témy na rannom kruhu od detí samotných padol návrh, že by bolo super zapojiť sa a urobiť niečo dobré. „Je to taký príjemný pocit“, povedal Kubko Š. z 3.A a ostatné deti sa hneď pridali s tým, že majú niečo našetrené a tiež by chceli pomôcť a zapojiť sa do zbierky. Pridala sa k nám pani učiteľka Silvia Košická a celá jej trieda 2.C. Ako učitelia sme oslovili nápadom detí aj rodičov. Na druhý deň ráno nás na rannom kruhu na koberci čakali deti a hrkotali mincami alebo žmolili v dlani bankovky. Vyzbierané peniažky sme zaniesli na najbližšie miesto, kde sa konala zbierka a deti s úsmevom vhadzovali do zapečatenej krabice svoj príspevok. Liga proti rakovine príspevky využije na pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám. Každému z detí sme pripli žltý narcis.
Práve tieto dni sú tými najkrajšími aj pre nás učiteľov, keď nás deti príjemne prekvapia, prídu s nápadom pomôcť a myslia na iných. Naši žiaci si zaslúžia obrovské uznanie, nie za sumu, ktorou prispeli, ale za to, akí sú.
S kamošmi do vody
V dňoch 31.3. – 4.4. 2025 sa 40 našich najmenších žiakov (prváčikov) vydalo na veľké vodné dobrodružstvo – týždňový plavecký výcvik v Iuvente. Áno, čítate správne, každý deň po vyučovaní autobus priviezol na kurz štyridsať nebojácnych detí.
Už prvý deň sa deti odvážne postavili k bazénu a na pokyn trénerov skákali do vody a predviedli svoje schopnosti. Niektorí skákali, iní opatrne padali, niektorí si sadli a šuchli sa. Podľa toho si ich tréneri zadelili do skupín. Zatiaľ čo niektorí sa aj vynorili, iných bolo treba vytiahnuť, iní zasa skočili do bazéna a plávali aj ďalej, ako bolo potrebné. Deti si vybrali názvy skupín – ďalšie dni nám poctivo trénovali „kosatky“, „delfíny“ a rôzne iné skupinky kamošov. Ako dni plynuli, deti sa cítili čoraz viac istejšie, zvládali úlohy ako správne hýbať nohami pri plávaní, preplávať bazén s doskou, so slížikom, skočiť do vody a vyloviť niečo zo samého dna bazénu, prskať práve vo chvíli, keď ich fotila pani vychovávateľka Romanka a mnoho iného. Každý deň bol niečím iný a deti chodili na plávanie šťastné a vysmiate. Z plávania sa vracali unavené a s vyfúkanými smiešnymi vlasmi. V autobuse sme hrali rôzne hry, nech sa lepšie spoznáme. Aby sme sa naučili zodpovednosti, chlapci hrali hru „Hlava deravá“. Spýtajte sa ich na pravidlá, určite vás ju ochotne naučia. Tento kurz sa zapíše do dejín našej mladej školy ako kurz, na ktorom sa nič nestratilo a ako kurz vysmiatych detí, ku ktorému sa viaže pekné spomienkové video. Video bolo pre rodičov prváčikov, pre vás ostatných máme aspoň pár fotiek.
Ďakujeme deťom za odvahu, rodičom za podporu, trénerom za trpezlivosť, Iuvente za to, že to prežila a vychovávateľskej dvojici Romanke a Petrovi za organizáciu.
Pod dohľadom olympionika
ZŠ Plickova ako jedna z mála škôl vyhrala účasť v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha, pričom sa v hlasovacej súťaži v rámci Bratislavského kraja umiestnila na 3. mieste s celkovým počtom 6498 hlasov. Škola tak získala odborné vedenie 20-člennej skupiny (vrátane didaktických pomôcok) pod dohľadom olympionika Mateja Tótha na celý šk. rok zadarmo. V pondelok 5.5. príde výhru oficiálne našim žiakom v telocvični odovzdať sám Matej Tóth, olympijský zlatý medailista (v kategórii - chôdza na 50 km) z Rio de Janeiro 2016 a z MS v atletike 2015 v Pekingu. Veríme, že toto vzácne stretnutie s ikonou vrcholového športu na Slovensku bude pre našich žiakov veľkým zážitkom a tiež motiváciou k vlastným športovým, ale aj osobným výkonom v budúcnosti.
O2 Športová akadémia Mateja Tótha
Budovanie návykov k pravidelnej fyzickej aktivite posilňuje u žiakov nie len telesnú kondíciu a zdravotný stav, ale aj koncentráciu pri učení a celkovú psychickú pohodu. Preto sa naša škola zapojila do projektu O2 Športová akadémia Mateja Tótha, v rámci ktorého prihlásení žiaci prvých ročníkov absolvujú pohybové tréningy dvakrát do týždňa. Pohybové aktivity prebiehajú hravou interaktívnou formou pod dohľadom zaškoleného pedagóga. Celonárodný projekt O2 Športovej akadémie Mateja Tótha poskytuje učiteľom metodickú a odbornú podporu v rámci všeobecnej pohybovej prípravy na materských a základných školách. Okrem psychologickej prípravy, pohybová akadémia M. Tótha uplatňuje vo svojich tréningoch princípy vývojovej kineziológie, na základe ktorej zaraďuje do telovýchovných aktivít funkčné cvičenia napomáhajúce správnej lokomócii žiakov, čím sa kompenzujú nesprávne pohybové vzory súvisiace so sedením v škole, pri počítači a pod. Projekt na našej škole potrvá do jari 2026.
Viac o projekte sa dozviete na: http://www.akademiamatejatotha.sk/about-us.html
1